Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci

Czym skorupka za młodu

  • przyzwyczajenia i wiedza nabyta w młodości decydują o późniejszych zachowaniach i cechach człowieka
    • Czym skorupka za młodu
    • Czym skorupka za młodu nasiąknie
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    prawdy i wartości życiowe


    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Bieg życia

    dorastanie i dojrzałość

  • Jest takie przysłowie, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Jak nie nauczymy swoich dzieciaków patriotyzmu, miłości do ojczyzny, zainteresowania historią i polityką, to najlepsza szkoła nie pomoże. Takie rzeczy młody człowiek wynosi z domu.

    źródło: NKJP: (DOK): Młodzi mają mętlik w głowie, Echo Dnia, 2005-12-12

    Wielkim polskim problemem jest to, że my nie jesteśmy szczególnie chętni do wszelkiej aktywności. A czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. To właśnie powinno się odbywać w szkole podstawowej. Jest to kwestia wychowania, również sportowego.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie stenograficzne z obrad Sejmu RP z dnia 25.07.2000

    Do zmian, które muszą nastąpić w świadomości społecznej, wszyscy musimy się włączyć. Najszybciej, najłatwiej i najtaniej można to zrobić w przedszkolach, szkołach i uczelniach. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. [...] Kultura fizyczna w tych instytucjach nie może być traktowana jak kula u nogi. Nie można traktować wychowania fizycznego jak przedmiotu, bo zdrowie nie jest przedmiotem.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie posiedzenia Senatu RP w dniu 15 maja 1997 r.

    Uroczystość jest poważna! - Lecz jakby w obawie, że matki mogą niewłaściwie go zrozumieć i opuścić wraz ze swymi pociechami salę, pomniejszając i tak już ubogą obecność, powiedział łagodząco: - Ma się rozumieć, żeby tak powiedzieć, powinno się od najmłodszych lat… Czym skorupka za młodu, to i świadomość potem… - I nawet cień tkliwości zabrzmiał w jego głosie: - Towarzysz Stalin zresztą lubi dzieci.

    źródło: NKJP: Wiesław Myśliwski: Widnokrąg, 1996

    Do darmowych programów internauci są przyzwyczajeni, podobnie studenci i naukowcy. Jedną z przyczyn sukcesu komputerów Sun, oprócz doskonałej technologii, było specjalne traktowanie środowiska akademickiego. Firma starała się, aby jak najwięcej jej produktów używano na uniwersytetach - wiadomo, czym skorupka za młodu nasiąknie...

    źródło: NKJP: Stanisław M. Stanuch, Tomasz Bienias: Komputer, Gazeta Wyborcza, 1999-02-16

  • typ frazy: fraza zdaniowa

Data ostatniej modyfikacji: 15.12.2009