słowo klucz

DRUKUJ
typ frazy: fraza rzeczownikowa
1. istota rzeczy
wyraz znaczący coś szczególnego w określonym kontekście, którego przytoczenie może pomóc w zrozumieniu lub rozwiązaniu jakiegoś problemu
Zapisywane też z łącznikiem: słowo-klucz.
rzadziej słowo kluczowe

CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
arrow down
Działalność intelektualna człowieka
arrow down
wytwory działań intelektualnych człowieka

Mówienie o homogenizacji i makdonaldyzacji nie ma już żadnego sensu. Słowem kluczem, które proponuje Jenkins, jest „popkosmopolityzm”. Kultura popularna jako narzędzie globalnej integracji, a nie dominacji.

źródło: NKJP: Edwin Bendyk: Miłość, wojna, rewolucja: szkice na czas kryzysu, 2009

Ludzie nie są już tak wzajemnie zależni, wzrosła autonomia jednostki. Dziś słowa klucze to indywidualizm, samorealizacja i wolność.

źródło: NKJP: Joanna Podgórska, Rysunki Piotr Socha: Raport Polityki, Polityka, 2004

Nepotyzm - słowo-klucz do zrozumienia meandrów polityki samorządowej naszego miasta. [...] Pamiętam dyskusję w jednej z tarnowskich gazet, czy przyszły zięć... to już rodzina. Był nawet pomysł, by szukający pracy w magistracie przynosili ze sobą uwiarygodnione drzewa genealogiczne, by wyeliminować jakiekolwiek podejrzenia.

źródło: NKJP: Alfabet Łukasza Winczury, Dziennik Polski, 2003-04-25

Pozostaje tylko ZEMSTA. To słowo-klucz jest myślą przewodnią trzeciego tomu powieści o rozbójnikach z lasu Sherwood.

źródło: NKJP: azg: Zawikłane ścieżki Sherwood, Trybuna Śląska, 2004-08-31

Ekologia stawia sobie za zadanie poznanie wielorakich reakcji roślin na czynniki środowiskowe. W definicji ekologii słowem kluczowym jest środowisko.

źródło: NKJP: Krystyna Falińska: Ekologia roślin, 1997

2. w informatyce
inform. wyraz charakterystyczny, który pozwala zidentyfikować i wyszukać konkretne informacje w systemie komputerowym
częściej słowo kluczowe

CZŁOWIEK I TECHNIKA
arrow down
Urządzenia i maszyny
arrow down
komputery/informatyka

synonimy:deskryptor

Aby odnaleźć konkretną firmę, należy wpisać adres mobile.pkt.pl do przeglądarki i podać kryteria wyszukiwania. W polu Co? wpisuje się słowo klucz (czyli np. nazwę firmy, branżę, produkt). W polu Gdzie? podaje się lokalizację (miasto, miejscowość, województwo) poszukiwanej firmy.

źródło: NKJP: Internet

Program za pomocą techniki [...] potrafi zanalizować i ocenić zawartość stron www. Użytkownik może również dodać własne adresy stron www oraz słowa klucze, które będą blokowane.

źródło: NKJP: (AGA), Cybernetyczna kontrola Dziennik Bałtycki 1999-05-06

W znalezieniu potrzebnej informacji pomagają trzy wyszukiwarki. [...] Trzecia wyszukuje usługi przy pomocy słów kluczy. Wpisujemy na przykład słowo – „dowód”, i pozostaje już tylko wybrać czy chcemy się dowiedzieć jak wyrobić dowód osobisty, czy chodzi nam o dowód rejestracyjny.

źródło: NKJP: (WROS): Co i jak w ratuszu, Gazeta Krakowska, 2007-03-31

Wyszukiwarka wg kluczowych słów działa bez zarzutu. Dwie funkcje serwisu są godne uwagi. Ustalenie ceny satysfakcjonującej - sprzedający ma możliwość podania ceny, za jaką jest gotów sprzedać towar. Cena jest widoczna dla kupującego.

źródło: NKJP: Andrzej Majkowski: Targowiska pyszności, Enter 2, 2001

Wpisz w polu tekstowym słowa kluczowe. Ponieważ chcemy znaleźć materiały poświęcone internetowi, wyraz internet powinien zostać użyty jako podstawowe słowo kluczowe.

źródło: NKJP:Maria Piotr Sokół Rajca, Internet. Ćwiczenia praktyczne. 2007