skrzydlate słowo

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

  • jęz.  wyrażenie, któremu można przypisać autorstwo lub pochodzenie z konkretnego tekstu, a potem upowszechnione i używane w oderwaniu od pierwotnego kontekstu
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Język


    CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    wytwory działań intelektualnych człowieka

  • Ta pochwała zawsze mnie złości, bo wyjątkowo ciężko piszę. Jakbym „łańcuch kotwiczny wysrywał”, by posłużyć się skrzydlatym słowem Bohdana Czeszki, który na pytanie: Jak ci się pisze, Bodziu? zawsze tak odpowiadał.

    źródło: NKJP: Jarosław Abramow-Newerly: Młyn w piekarni, 2002

    Istotnie, satyry i piosenki Boya dotyczą przeważnie spraw od dawna przebrzmiałych i zapomnianych, ale jeśli mimo to wciąż jeszcze potrafią bawić i śmieszyć, może tę swoją siłę komiczną nadal zachowają? W każdym razie urywki z nich żyją w powszechnej pamięci jako skrzydlate słowa (Przypomnijmy choćby: „Z tym największy jest ambaras, Żeby dwoje chciało naraz”, „Bo paraliż postępowy, Najzacniejsze trafia głowy” [...]).

    źródło: NKJP: Fortepian Boya-Żeleńskiego, Dziennik Polski, 2001-07-06

    Napisała bowiem, że „przerabiali” właśnie na lekcji języka polskiego wiersz Śpieszmy się. Wywodzi się z niego - przypomnijmy - bodaj najsłynniejszy aforyzm Księdza, na stałe już zadomowiony wśród skrzydlatych słów: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”.

    źródło: NKJP: Krzysztof Kolberger: Przypadek nie-przypadek, 2007

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny: skrzydlate, słowo
  • Określenie pochodzi od tytułu zbioru Geflügelte Worte niemieckiego filologa Georga Büchmanna wydanego w 1864 r.