wypluj te słowa

wypluj to

wypluj to słowo

DRUKUJ
typ frazy: fraza wykrzyknikowa
Człon wypluj odmienia się przez osobę i liczbę.
pot. używane w sytuacji, gdy mówiący obawia się, że to, co ktoś powiedział, może się spełnić przez sam fakt wypowiedzenia tego na głos i w związku z tym swoimi słowami chce odegnać to niebezpieczeństwo
wypluj to
wypluj to słowo

CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
arrow down
Tradycja
arrow down
wierzenia i przesądy

- Boję się, czy nie stało się coś złego. Coś, o czym nie chciał pisać, żebym się nie martwiła. Może jest chory. Ostatnio ciągle kaszlał, mówiłam, żeby poszedł do lekarza, ale on oczywiście... - Kinga, wypluj te słowa! Teraz Sandra też się przestraszyła.

źródło: NKJP: Witold Horwath: Ultra Montana, 2005

Kontuzja uniemożliwiła Panu jednak reprezentacyjny debiut, a być może i wyjazd na mundial. Nie obawia się Pan, że i tym razem spotkać go może podobna przykrość? - Proszę wypluć te słowa. Wierzę, że limit pecha już wyczerpałem.

źródło: NKJP: Daniel Weimer: Podwójnie wdzięczny Beenhakkerowi, Dziennik Polski, 2008-03-19

Dziś jest pan wicepremierem. Za chwilę [...] znów może być pan szefem rządu. – Niech pan wypluje te słowa! – Dlaczego? – Ponieważ wiem, co oznacza rządzenie tak dużym krajem jak Polska w tej fazie wyzwań europejskich, przy takich problemach organizacyjnych.

źródło: NKJP: Przemysław Wenerski: Biję się w piersi choć nie tak donośnie, Polska Głos Wielkopolski, 2004-04-09

Czekali na najszybszy i najgłośniejszy samolot pasażerski świata - concorde. - Wypadkowa pogoda, może się roztrzaska - ekscytował się nastolatek. - Wypluj to słowo - strofował go nieco starszy kolega.

źródło: NKJP: Czekając na concorda, Gazeta Wyborcza, 1993-10-25

- Chciałbym bliźniaki - mówię. - Wypluj to. Ja bym nie chciała. Tyle roboty.

źródło: NKJP: Tomasz Kwaśniewski: Dziennik ciężarowca, 2007