dąb bezszypułkowy

  • bot.  drzewo o rozłożystych konarach, grubej, popękanej korze, występujący występujący m.in. w Europie Środkowej, Irlandii, Wielkiej Brytanii, południowej Skandynawii, którego owoce - żołędzie - są pozbawione łodyżek,czyli szypułek; Quercus petraea
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat roślin

    drzewa i krzewy

  • hiperonimy:  drzewo
  • Drzewa wyceniono od 700 tys. zł do 7 mln zł. Najcenniejszy okazał się dąb bezszypułkowy, który rośnie w grupie okazów tego gatunku przy ulicy Turystycznej w Kielcach.

    źródło: NKJP: /ATA/: Miliony za drzewo, Echo Dnia, 2007-12-07

    Prawdopodobnie w czasie burzy złamana została odnoga dębu bezszypułkowego rosnącego koło kościoła (dawnej cerkwi) w Rzepniku. Drzewo rośnie w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym.

    źródło: NKJP: Okaleczony dąb, Dziennik Polski, 2001-07-19

    Swą nazwę bierze on stąd, że wiosną kwiaty żeńskie, a potem w ich miejscu żołędzie wyrastają prawie bez szypułek i skupione są w grupach po 2-6 u nasady liści. Dąb bezszypułkowy różni się od swego bliskiego kuzyna także wyglądem liści, które są prawie symetryczne o niezbyt głęboko wciętych klapach, mają wyraźny ogonek, za to brak im uszek u nasady.

    źródło: NKJP: Barbara Tworek: Pomniki przyrody, prasa, 2001

    Wśród drzewostanu przeważają buki, są też stare sosny, dęby bezszypułkowe, wspaniałe pnącza wiciokrzewu pomorskiego i bluszczu, storczyki i mikołajek nadmorski.

    źródło: NKJP: Krystyna Malik, Maria Raciborska: Przewodnik po Polsce, 1996

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny: dąb, bezszypułkowy
Data ostatniej modyfikacji: 23.03.2011