ktoś wziął na widelec kogoś/coś

  • ktoś zaczął aktywnie zajmować się kimś lub czymś z zamiarem rozprawienia się z tym kimś lub czymś lub zaszkodzenia temu komuś lub czemuś
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

  • W Ameryce powstało zamieszanie, zaczęto dociekać, czy Glaspie jest, czy nie jest winna, prezydenta Busha wzięła na widelec opozycja (został ostrzeżony, a mimo to parł do wojny!), a poparcie dla jego ekipy zmalało.

    źródło: NKJP: Adam Szostkiewicz: Mowa atomowa, Polityka, 2002-11-30

    Kiedy totalitarna władza weźmie kogoś na widelec, lubi dręczyć, uprzykrzać życie, przypominać o tym, że trzeba się jej bać, że ona rządzi.

    źródło: NKJP: Na Białorusi: Dziennik Polski, 2006-11-03

    W stolicy działa też co najmniej 150 złodziei aut. Informacje te to plon pierwszego miesiąca działania w komendzie stołecznej specgrupy „Gepard”, powołanej do walki z autogangami. - Na razie wzięliśmy na widelec 12 najbardziej aktywnych grup, które głównie kradną samochody „na kółko” czy „stłuczkę”, ale nie gardzą też zabieraniem aut z ulicy.

    źródło: NKJP: Magdalena Nagórska: Przestępczość samochodowa, Życie Warszawy, 2001

    Państwowa Inspekcja Handlowa tym razem na widelec postanowiła wziąć miejskie targowiska. Inspektorzy PIH skontrolowali 15 takich miejsc w naszym województwie – wszędzie dopatrując się nieprawidłowości.

    źródło: NKJP: Michał Tabaka: W sąsiedztwie ubojni, Dziennik Zachodni, 2003-09-17

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    dk, pch; odmienny: wziąć

    odpowiednik aspektowy: ktoś bierze na widelec kogoś/coś

Data ostatniej modyfikacji: 04.06.2014