w ciemno I

II

fraza przysłówkowa

  • pot.  bez rozeznania sytuacji
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

    • inwestować, kupować w ciemno
  • - Wszystko ma być z góry wliczone w rachunek, ile tragarzom, ile policji. Ile blat, ile zyski. Ja mam w ciemno wynajmować ludzi na całe dwa dni i ryzykować pieniędzmi... ciężko zarobionymi pieniędzmi dla paru worków razówki? Komu sprzedam? Im, tym, co leżą na ulicy?

    źródło: NKJP: Bogdan Wojdowski: Chleb rzucony umarłym, 1971

    Studenci strzelali w ciemno, podrzucił im więc solidną podpowiedź, mówiąc, że miasto leży w Rosji. Wciąż starał się zapełniać ciszę zapadającą na sali kolejnymi opowieściami.

    źródło: NKJP: Janina Kumaniecka: Saga rodu Słonimskich, 2003

    Do Anglii nie jechał w ciemno. Znalazł w gazecie ogłoszenie o pracy w budownictwie, na które odpowiedział. Przez pierwsze dwa tygodnie pracował dla pośrednika, który za organizowanie zleceń zabierał połowę zarobków.

    źródło: NKJP: Beata Polanowska: Ambicje do kieszeni, Ozon, 2006

    Ich retoryka powrotu do normalności została kupiona w ciemno, jako obietnica życia w dostatku i demokracji w miejsce ubóstwa i braku wolności.

    źródło: NKJP: Janusz Jankowiak o najnowszej książce Jerzego Szackiego: Flirt z liberalizmem, Gazeta Wyborcza, 1994-08-17

    [...] regułą stało się, że pacjenta bada tylko jeden lekarz, a drugi w ciemno podpisuje wystawione przez kolegę zaświadczenie.

    źródło: NKJP: Bianka Mikołajewska: Na wariata, Polityka, 2005-03-12

  • typ frazy: fraza przysłówkowa

    ndm
Data ostatniej modyfikacji: 21.10.2015