z nieprawego łoża I

II

fraza przymiotnikowa

  • książk.  taki, który urodził się jako dziecko osób, które nie są ze sobą w związku małżeńskim
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA FIZYCZNA

    Bieg życia

    narodziny i dzieciństwo


    CODZIENNE ŻYCIE CZŁOWIEKA

    Rodzina

    relacje rodzinne

    • dziecko, potomek; córka, syn; brat, siostra z nieprawego łoża
  • Najgorszą pozycję miały dzieci nieślubne, z tym że nieprawy potomek magnata mógł liczyć na lepszy los niż nieślubne dziecko chłopa. Niemniej obowiązujące w Polsce prawo - szlacheckie, miejskie, a po części także kanoniczne - powodowało, iż dzieci z nieprawego łoża zawsze były lekceważone.

    źródło: NKJP: Andrzej Chwalba (red.): Obyczaje w Polsce : od średniowiecza do czasów współczesnych: praca zbiorowa, 2004

    To było złe życie. Ale jakie mogło być życie samotnej matki i jej kilkunastoletniej córki z nieprawego łoża w kraju szalejącej rewolucji kulturalnej, w kraju, w którym jeszcze w latach 70. zamykano prostytutki w obozach, a za stosunki z Chinkami obcokrajowiec mógł pójść do więzienia?

    źródło: NKJP: Jacek Hugo-Bader, Gazeta Wyborcza, 1993-07-24

    Prezydent Republiki Południowej Afryki spowodował kryzys polityczny w parlamencie, po tym jak przyznał się do 10. potomka z nieprawego łoża, w chwili gdy jego partia rozpoczęła szeroką akcję edukacyjną na temat bezpiecznych zachowań seksualnych.

    źródło: NKJP: Mark Henderson: Unikalna szansa na powstrzymanie epidemii AIDS na świecie - Warszawa, Polska The Times, 2010-02-27

    Karol Delfin był przy tym bardzo niepewny: nie tylko własnej woli walki, ale nawet pochodzenia; sądził, że jest z nieprawego łoża.

    źródło: NKJP: Jerzy Besala: Tajemnica Joanny d'Arc, Wiedza i życie, 2000-05

  • typ frazy: fraza przymiotnikowa

    we wszystkich formach fleksyjnych ta sama postać
Data ostatniej modyfikacji: 22.02.2017