ktoś/coś spadł/spadło do roli kogoś/czegoś

ktoś zszedł do roli kogoś/czegoś

  • ktoś stracił lub coś straciło swą dotychczasową funkcję lub znaczenie i stał się kimś lub czymś pod jakimś względem mniej istotnym niż był do tej pory, a nazwanym przez towarzyszące sformułowanie
    • ktoś zszedł do roli kogoś/czegoś
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    słownictwo oceniające

  • [...] już w pierwszych tygodniach wojny wszystkie te plany zawiodły. Zamiast małej wojny z Serbią, Austriacy mieli na karku wielką wojnę europejską, w której spadli do roli giermków Niemiec. Francuzi utknęli na przedpolach Alzacji i Lotaryngii.

    źródło: NKJP: Adam Krzemiński: Maszynka do mięsa, Polityka, 2006-05-13

    Kazimierz wybrał na swoją stolice Kraków. Oznaczało to dominację panów krakowskich w całej Polsce. W tak zorganizowanym państwie Wielkopolska stałaby się prowincją, panowie wielkopolscy spadliby do roli elity prowincjonalnej. To było dla nich nie do przyjęcia.

    źródło: NKJP: Marek Kazimierz Barański: Dynastia Piastów w Polsce, 2005

    Na jezdniach ma być luźniej i bezpieczniej, gdyż samochód osobowy spadnie do roli trzeciorzędnego, po szybkich tramwajach i rykszach, środka komunikacji miejskiej.

    źródło: NKJP: Dmochowski Bohdan, Maciejczyk Marzena: Noworoczna podróż w przyszłość czyli..., Express Ilustrowany, 2001-12-28

    Mudżahedini przez parę lat stanowili potężną opozycję przeciwko islamskim fundamentalistom. Zostali zgnieceni. Sam Radżawi zeszedł do roli zdrajcy, wspierając Irak w wojnie z własną ojczyzną.

    źródło: NKJP: Wojciech Giełżyński: Inne światy, inne drogi, 2006

    Zdobywca Warszawy, hr. Paskiewicz-Erywański, został powołany na namiestnika Królestwa z tytułem księcia warszawskiego. Pełnić miał ten urząd lat 25, aż do śmierci. Formalnie utrzymano Radę Administracyjną, ale przewagę uzyskał w niej element rosyjski, sama zaś Rada zeszła do roli organu wykonawczego namiestnika.

    źródło: NKJP: Stefan Kieniewicz: Historia Polski 1795-1918, 1968

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    dk, npch; odmienny: spaść

    odpowiednik aspektowy: ktoś/coś spada do roli kogoś/czegoś

Data ostatniej modyfikacji: 05.01.2018