ktoś upadł na głowę

ktoś upadł na łeb

  • pot.  wyraża zaskoczenie, zdziwienie z powodu tego, co zostało powiedziane lub co ktoś zrobił, oraz przekonanie, że nie mógł tak zrobić nikt, kto myśli tak jak inni ludzie i prawidłowo analizuje rzeczywistość
    • ktoś upadł na łeb
    • ktoś upadł na mózg
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    nazwy działań intelektualnych człowieka

  • Tym razem kombinacja smaków wcale nie jawiła mi się jako doskonała, bo zmiany nastąpiły zupełnie niewiarygodne: świeży czosnek zastąpiono granulowanym, a winogrona (zgodne z klasycznym hiszpańskim przepisem) pokrojonym w kosteczkę jabłkiem. Ktoś chyba upadł na głowę!

    źródło: NKJP: Piotr Bikont: Siódma woda po szynce i spadające gwiazdki Valdiego, Magazyn Gazety Wyborczej, 1998-11-20

    Oświadczenie rosyjskiego konsula, który był łaskaw porównać Piłsudskiego ze Stalinem i obrachował liczbę rosyjskich ofiar w polskich obozach jenieckich na 60 tysięcy, wprowadziło w osłupienie wielu moich rodaków. Mnie też - zrazu pomyślałem, że [...] konsul upadł na głowę [...].

    źródło: NKJP: Jarosław Krawczyk: Kolczyki Izoldy, Magazyn Gazety Wyborczej, 1994-12-16

    Radziecki karabin?! Zatnie się?! Czyś ty na głowę upadła, żabo? Radziecki karabin jest jak łopata: organicznie niezdolny do zacinania się!

    źródło: NKJP: Artur Baniewicz: Drzymalski przeciw Rzeczpospolitej, 2004

    Demonstracja przeciw przyszłemu rządowi? To chyba tylko może być w Polsce. Z czego ma się tłumaczyć rząd, który jeszcze nie istnieje? Na łeb upadłeś?

    źródło: NKJP: Internet

    - O co tu chodzi? - To my mamy być następną porcją armatniego mięsa - wymamrotał tym swoim gładkim basem Crueth. Zwrotnicowy wytrzeszczył oczy. - Ty na mózg upadłeś, Dunlong, demencja starcza cię dopadła. Masz nas za samobójców?

    źródło: NKJP: Jacek Dukaj: W kraju niewiernych, 2000

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    dk, npch; odmienny: upaść
Data ostatniej modyfikacji: 04.11.2013