ktoś tupnął nogą

  • ktoś zdecydowanie wyraził swoją opinię w jakiejś sprawie i doprowadził do realizacji swojej woli
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

  • synonimy:  sprzeciwić się
  • [...] wtedy tupnął nogą Apoloniusz Tajner. - Nie jedziemy na dwa konkursy do Willingen - oznajmił ku zaskoczeniu wszystkich. - Puchar Świata jest ważny, ale jeszcze ważniejsze są mistrzostwa świata. To nasz cel numer jeden w tym sezonie.

    źródło: NKJP: Smak złotych medali, Dziennik Polski, 2003-03-22

    Zarośnięty i zamulony kanałek, pozbawiony wody, nie dość, że ginie jako element łańcucha biologicznego tych terenów, to jeszcze coraz bardziej staje się wielkim wysypiskiem śmieci. Czy nie znajdzie się więc nikt, kto tupnie nogą, by przerwać ten bezruch, niemoc, czy też złą wolę i doprowadzić, by wreszcie dogadały się Wysokie Strony odpowiedzialne za konserwację kanałku i przywrócenie go do życia, póki nie będzie za późno!?

    źródło: NKJP: B.P: Był kanałek!, prasa, 2003

    Decyzje, jakie podejmie w przyszłości, będą oczywiście dla nas ważne, przypuszczam jednak, iż nasz wpływ na nie będzie raczej niewielki. Rodi już dziś ma twardy charakter i potrafi tupnąć nogą, gdy się z nami nie zgadza.

    źródło: NKJP: Aptekarz z pustyni, Dziennik Polski, 2003-06-20

    Tak było na przykład w 1968 roku, gdy sekretarz KC Stefan Starewicz nie został wybrany na zjazd w czasie obrad konferencji wojewódzkiej w Zielonej Górze. Wtedy jednak Gomułka tupnął nogą i posłał towarzysza Starewicza ponownie na konferencję wojewódzką, tym razem do Krakowa, skąd powrócił on już do Warszawy jako delegat na V Zjazd.

    źródło: NKJP: Janusz Rolicki: Edward Gierek: życie i narodziny legendy, 2002

    - Jest Pani osobą bardzo ugodową? - Ależ ja potrafię też tupnąć nogą! Dotyczy to szczególnie tych, z którymi współpracuję. Myślę, że oni coraz mniej mnie lubią, ponieważ robię się okropnie wymagająca.

    źródło: NKJP: Umiem tupnąć nogą, Dziennik Polski, 2003-12-06

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    dk, ndk; odmienny: tupnąć
Data ostatniej modyfikacji: 04.11.2013