pod bronią II

I

fraza przymiotnikowa

  • wyposażony w broń i gotowy do walki
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Wojsko i wojna

    broń

    • strażnicy, żandarmi, żołnierze pod bronią
  • Tylko dzięki jego ryzykownej polityce armia niemiecka osiągnęła po niespełna pięciu latach od Machtübernahme wysoki stan liczebny 650 tys. ludzi pod bronią [...].

    źródło: NKJP: Franciszek Ryszka: Noc i mgła: Niemcy w okresie hitlerowskim, 1963

    We wrześniu sklepy odwiedzali żandarmi pod bronią i chłodno informowali, że sprzedaż alkoholu jest sprzeczna z zasadami islamu. „Zapasy sprzedam na lewo - mówił znajomym sklepikarz z osiedlowej trafiki - ale nowych chyba już nie sprowadzę. Za duże ryzyko” .

    źródło: NKJP: Dawid Warszawski: Przegrywamy tę wojnę, Gazeta Wyborcza, 1994-10-22

    Oprócz kilkunastu pracowników Janowa, umundurowanych i pod bronią, ze stadniną ewakuowała się również spora grupa cywilów, którzy pomagali prowadzić zwierzęta.

    źródło: NKJP: Paweł Mazur: I tylko koni żal, Dziennik Bałtycki, 2000-06-16

    W przedostatnim dniu rozejmu zostaliśmy odkomenderowani do ewakuacji rannych. Wynosiliśmy ich bądź odprowadzaliśmy do szpitala przez barykadę na ulicy Śniadeckich. Szpital znajdował się po stronie niemieckiej. Były to bardzo przykre chwile. Byliśmy jeszcze pod bronią. Przekraczając barykadę z rannymi, patrzyliśmy prosto w oczy Niemcom. Zdawaliśmy sobie sprawę, że jutro będziemy bezbronni i na ich łasce.

    źródło: NKJP: Internet

    W połowie stycznia 1807 roku w Wielkopolsce pod bronią było już 20.000 żołnierzy, poza tym udało się wystawić ponad 4000 jazdy w szeregach pospolitego ruszenia.

    źródło: NKJP: X: WIELKOPOLSKA / Pomogli Napoleonowi i sobie Pierwsze zwycięskie Potrzebni Polacy Przejmowanie władzy Przełamanie obiekcji, Polska Głos Wielkopolski, 2006-11-04

  • typ frazy: fraza przymiotnikowa

    we wszystkich formach ta sama postać
  • bez ograniczeń + pod bronią + bez ograniczeń
    szyk: tylko postpozycja
Data ostatniej modyfikacji: 18.06.2018