ktoś zapomina języka w gębie

  • ktoś traci zdolność swobodnego mówienia pod wpływem zaskoczenia lub silnego przeżycia
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Stany psychiczne człowieka

    zachowania emocjonalne


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Język

    mówienie

  • Poseł czy senator powinien być dobrym mówcą. Okazuje się jednak, że większość dolnośląskich kandydatów, niezależnie od opcji politycznej, na widok kamery zapomina języka w gębie. - Wpadają w panikę.

    źródło: NKJP: Agnieszka Siegel, Wojciech Jarzębowicz: Jak dolnośląscy kandydaci reklamówki kręcili, Gazeta Wyborcza, 1997-09-20

    [...] bla, bla, bla, mija jeszcze piętnaście minut takiej konwersacji, aż przychodzi Joasia. Kociak jest zaskoczony, zapomina języka w gębie, więc ona przedstawia się sama, podaje tamtym ręce [...].

    źródło: NKJP: Marek Kochan: Plac zabaw, 2007

    Niestety, rozmowy wstępne szefów z kandydatem na pracownika były bezcelowe z tego oczywistego powodu, że Jasio wstydliwie zapominał języka w gębie. Pałętał się więc po mieszkaniu bez wyraźnego celu, sprzątał, gotował i połykał sterty książek różnych specjalności.

    źródło: NKJP: Jasiu, śmielej!, Dziennik Polski, 1998-11-27

    Piechur nie umie odpowiedzieć na najprostsze pytania, nie odróżnia Forda od Citroena, szwenda się pomiędzy rozhukanymi końmi mechanicznymi i co chwila zapomina języka w gębie. Jakim cudem taki anachronizm, takie zjawisko z epoki minionej mogłoby mieć powodzenie u kobiet?

    źródło: NKJP: Krzysztof Pająk: Czy podwieźć panią cudowna, prasa, 1969

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    ndk, npch; odmienny: zapominać

    odpowiednik aspektowy: ktoś zapomniał języka w gębie

Data ostatniej modyfikacji: 04.11.2013