w złą godzinę

  • tak, że sądzi się, iż czyjeś słowa lub myśli sprawiły, że stało się coś złego
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    słownictwo oceniające


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    wierzenia i przesądy

    • powiedzieć, wymówić, wypowiedzieć, wyrzec; pomyśleć w złą godzinę
  • Nagle silnik gaśnie, próby uruchomienia go nie dają rezultatu. Pół godziny próbuję go ponownie uruchomić i ...udaje się. Tylko patrzeć jak go do końca szlag trafi - wypowiedziałem niestety w złą godzinę. Po kilkunastu kilometrach trafił go rzeczywiście.

    źródło: NKJP: Jerzy Wcisło: Czy warto?, Tygodnik Podhalański, 1996

    W swoim programie wykorzystali utwory „ Wiosna, ach to ty”, „ Pamiętajcie o ogrodach” i „Deszczową piosenkę”. Tę ostatnią, połączoną z tańcem z parasolami, zaśpiewały chyba w złą godzinę, bowiem niewiele później niebo nad Proszowicami zasnuło się chmurami i z nieba lunął deszcz, który padał do samego końca sobotnich imprez.

    źródło: NKJP: Deszczowy koncert, Dziennik Polski, 2001-06-18

    [...] zaczyna to przypominać mało śmieszny kabaret, i że do kolekcji populistów brak nam tylko „słynnego Stana Tymińskiego”. No! Jakbym w złą godzinę pomyślał! Włączam w piątek telewizor i oczom nie wierzę! Przyleciał! Z Ameryki Południowej! Witają go na Okęciu jego wielbiciele. Ogłasza, że znów będzie kandydował - bo chce zostać prezydentem wszystkich Polaków.

    źródło: NKJP: JERZY TAWŁOWICZ: A Giewont drzemie, Dziennik Polski, 2005-06-06

    Ulica Wałowa Góra jest wąska, kręta i miejscami bardzo pochyła. Pan Zbigniew słusznie więc zauważył, że posypywanie jej grysem nie jest najlepszym pomysłem. Myśl tę rzucił jednak w złą godzinę. 23 września, gdy wyszedł z domu, poślizgnął się na ruchomych kamieniach i upadając złamał rękę.

    źródło: NKJP: Anna Zadziorko: Poślizg na Walowej Górze, Tygodnik Podhalański, 1997

  • typ frazy: fraza przysłówkowa

    ndm
Data ostatniej modyfikacji: 03.10.2013