rzecz sama w sobie

  • filoz.  według filozofii Immanuela Kanta rzecz, która istnieje w rzeczywistości, ale jest niedostępna ludzkiej świadomości i jest absolutnie niepoznawalna, przejawia się jedynie przez inne zjawiska i jest źródłem wrażeń
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    filozofia

  • Odpowiem po kantowsku. Piszę o tym, co osadza się w mojej świadomości czy też w świadomości mojego narratora. Nie mam ambicji docierania do rzeczy samej w sobie, ponieważ takie pragnienie z góry skazane jest na klęskę [...].

    źródło: NKJP: Janusz Wróblewski: Bo są góry, Polityka, 2002-01-19

    “Kim ona była? Kim jest? Nigdy się tego nie dowiem. Czy w ogóle można wiedzieć lub poznać taką rzecz?” Aż nagle doznałem olśnienia. Pomysł był trawestacją idei Schopenhauera. Czego nie daje się poznać od zewnątrz, obiektywnie, można to poznać od wewnątrz, traktując samego siebie jako rzecz samą w sobie.

    źródło: NKJP: Antoni Libera: Madame, 1998

    Rzeczą samą w sobie, czyli właściwą rzeczywistością, światem niezawisłym od naszych wyobrażeń, jest niedająca się poznać wola - niczyja, bezcelowa. Oto groza metafizyczna. Nie możemy tej woli ani sobie poddaną uczynić, ani znać, a jednak musimy wierzyć, że jest wolą właśnie, a nie czym innym.

    źródło: NKJP: Leszek Kołakowski: O co nas pytają wielcy filozofowie. Seria 3, 2006

    Innym przykładem całkowicie nowego sposobu myślenia jest kantowskie przekonanie o niepoznawalności świata rzeczy samych w sobie, z jednoczesnym uznawaniem przez niego poznawalności świata zjawisk.

    źródło: NKJP: Maria Szyszkowska: W poszukiwaniu sensu życia: po co nam filozofia, 1997

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny: rzecz, sama
Data ostatniej modyfikacji: 10.01.2018