ktoś wziął w nawias coś

  • ktoś nie uwzględnił czegoś w danej sprawie lub danych rozważaniach, uznając to za mniej istotne lub zupełnie nieważne
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

  • Roman Pawłowski z „Gazety Wyborczej” [...] wysnuwa taki wniosek z dyskusji, iż „pierwszy to w latach 90. film o roli Kościoła w polskim życiu. Jego oryginalność polega na tym, że nie jest to ani satyra antyklerykalna, ani propaganda Radia Maryja. Obie te skrajności Bromski wziął w nawias i pokazał, że są miejsca, gdzie religia jest naturalnym składnikiem życia, jak miłość i powietrze. Gdzie? Na prowincji”.

    źródło: NKJP: „U Pana Boga za piecem”, Dziennik Polski, 1998-11-27

    Co począć z elementem, który wywołuje zgrzyt, niszczy harmonię, zaburza przyjęty porządek? Jedyne rozwiązanie - to wziąć go w nawias. Powinna była to zrobić, nim doszło do kompromitacji.

    źródło: NKJP: Ewa Cechnicka: Znak Anny, 1997

    A czy kluczem nie jest pewien projekt modernizacji, który zakłada, że modernizację musi poprzedzić anihilacja, a co najmniej unieważnienie polskości - wzięcie jej w nawias? To jest takie przekonanie, że polskość trzeba najpierw osłabić, sprowadzając w najlepszym razie do rodzaju folkloru - bo na tym, co jest, nowoczesności budować się nie da.

    źródło: NKJP: Jarosław Marek Rymkiewicz: Rozmowy polskie w latach 1995-2008, 2009

    To, co zasługuje na opłakanie, może zostać również odrzucone, pominięte, zawieszone, jak powiedzielibyśmy dziś - wzięte w nawias. Seneka radzi, by nie płakać zbyt często ani zbyt długo.

    źródło: NKJP: Jan Tomkowski: Ciemne skrzydła Ikara. Eseje o rozpaczy, 2009

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    dk, pch; odmienny: wziąć

    odpowiednik aspektowy: ktoś bierze w nawias coś

Data ostatniej modyfikacji: 06.04.2017