• Definicja

  ktoś w zdecydowany sposób narzuca komuś innemu swoją wolę, rozporządza tym kimś i okazuje w ten sposób swoją wyższość nad nim

 • Kwalifikacja tematyczna

  CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA
  arrow down
  Relacje międzyludzkie
  arrow down
  określenia relacji międzyludzkich

 • Cytaty

  Niezmiennie i niepodzielnie rządzi Aleksander Łukaszenko, niegdysiejszy dyrektor kołchozu, czyniąc z tego najbiedniejszego państwa regionu coś pośrodku drogi między dawną republiką sowiecką a autorytarnym reżimem. Prezydent rozstawia po kątach opozycję, wysyła niepokornych do więzienia.

  źródło: NKJP: Kalendarium 2002, Polityka, 2003-04-19

  Jeśli tak powiem, robicie w tył zwrot i wiejecie na północ, do tego drugiego mostu. Bez dyskusji. - Nie wychodź za niego - zakpiła Patrycja. - Będzie cię rozstawiał po kątach. - I żeby jedno było jasne - zignorowałem zaczepkę.

  źródło: NKJP: Artur Baniewicz: Dobry powód, by zabijać, 2005

  Karolina jest jedną z kilku osób, które w Domu Wielkiego Brata palą papierosy. Chociaż najmłodszą, to właśnie ona wszystkich chciałaby rozstawiać po kątach. Gdy skończyły się papierosy, dziewczyna kategorycznie zażądała pokazania jej regulaminu. No bo jak to może być, że ktoś pozbawia ją czegoś, co tak lubi.

  źródło: NKJP: IC: Ach, te Karoliny, Trybuna Śląska, 2001-09-21

  Dziecko asertywne łatwiej uniknie jakiejś niezręcznej czy groźnej sytuacji, niż dziecko wiecznie tłamszone, rozstawiane po kątach, takie, które się tylko zmusza do wszystkiego i z którym nikt się nie liczy.

  źródło: NKJP: Internet

 • Odmiana
  typ frazy: fraza czasownikowa
  ndk, pch; odmienny: rozstawiać