strumień świadomości

  • lit.  monolog wewnętrzny bohatera literackiego, przedstawiający jego stan psychiczny i najbardziej prywatne przeżycia i odczucia, składający się na część narracji utworu lub mogący pełnić dominującą rolę w całym utworze
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność artystyczna człowieka

    literatura

  • Fascynuje go William Burroughs, papież amerykańskich bitników, który napisał „Nagi lunch”, luźny strumień świadomości faceta, który uzależnia się od trutki na karaluchy i któremu rzeczywistość zlewa się z halucynacjami.

    źródło: NKJP: Marcin Kołodziejczyk: Mirek, Polityka, 2007-08-11

    To była moja historia, moje monologi, mój strumień świadomości i nikomu nic do tego. Aż wreszcie zaczęłam wpisywać je do dziennika, gdzie się zachowały. Gadałam z dziennikiem, gdy nie mogłam gadać, z kim trzeba.

    źródło: NKJP: Krystyna Kofta: Gdyby zamilkły kobiety, 2005

    Ten nowy styl - pisarstwo strumienia świadomości - wprowadził James Joyce w „Ulissesie” wydanym w 1922 r. i Woolf zainspirowała się nim w swojej głównej powieści „Pani Dalloway” (1925).

    źródło: NKJP: Zygmunt Kałużyński: Bez szans na sens, Polityka, 2003-04-05

    Przypomniała sobie opinię, jaką na temat sztuki współczesnej wygłaszał przy byle okazji stary Opiela, jej licealny polonista. „Niech już sobie pisarze piszą te swoje strumienie świadomości bez przecinków i kropek. Te wiersze bez rymu i sensu. Ale niech napiszą przy okazji opowiadanie, po którym człowiekowi zbiera się na płacz, i nie jest to płacz rozpaczy...

    źródło: NKJP: Zbigniew Górniak: Siostra i byk, 2009

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, odmienny: strumień
  • Pochodzi od terminu amerykańskiego filozofa i psychologa W. Jamesa, który w ten sposób określał psychikę ludzką.

Data ostatniej modyfikacji: 06.07.2017