w pół słowa

Hasło ma wiele znaczeń,
wybierz to, które Cię interesuje

2. rozumieć się

 • Definicja

  natychmiast i bez dodatkowych wyjaśnień

 • Kwalifikacja tematyczna

  CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
  arrow down
  Język
  arrow down
  mówienie

 • Połączenia
  • porozumiewać się, rozumieć się w pół słowa
 • Cytaty

  Stosunki pomiędzy nimi były zdumiewające. Gdy którykolwiek z nich się odzywał, porozumienie między nimi było całkowite, zgadzali się ze sobą, uśmiechali się do siebie, śmiali się nawzajem ze swoich dowcipów i zachowywali tak, jakby oprócz nich, obok, nie było nikogo. Rozumieli się w pół słowa. Istniało między nimi coś w rodzaju nieustannego, niemal telepatycznego kontaktu.

  źródło: NKJP: Arthur Schlesinger Jr, Tłumaczenie Michał Madaliński: Byłby bardzo rozczarowany, gdyby rządził w spokojnych czasach, Gazeta Wyborcza, 1998-11-20

  Zapewniam, że dogadają się w pół słowa. Dlaczego na Boga? Ano dlatego, że pan Ludwik, pan Jarosław, pan Tadeusz, [...] i wielu, wielu innych z tej ekipy, to jedność mentalna.

  źródło: NKJP: Internet

  [...] z tymi Bułgarami, których widzę przecież po raz pierwszy, porozumiewam się w pół słowa, podobnie jak w pół słowa porozumiewam się z kimś z Węgier i Czech. Nasze doświadczenie sprawiło, że mamy ten sam sposób odczuwania i rozumienia świata.

  źródło: NKJP: Ryszard Kapuściński: Lapidarium I-III, 2008

  Taka jednak przesłanka powoduje dalsze formalne następstwa, bo skoro ten człowiek przyszłości będzie chwytał w pół słowa to, co mówi autor, nie trzeba niczego obszernie wyjaśniać, tj. uzasadniona zostaje skrajna hermetyczność.

  źródło: NKJP: Czesław Miłosz: Ziemia Ulro, 1997

  Są ludzie, którzy w pół słowa łapią o co mi chodzi i dalej zgadzają się lub nie, wiedząc z czym.

  źródło: NKJP: Internet

 • Odmiana
  typ frazy: fraza przysłówkowa
  ndm 
Data ostatniej modyfikacji: 05.03.2015