ktoś przeszedł na drugą stronę

  • ktoś zaczął współpracować ze swoim dotychczasowym wrogiem, przeciwnikiem lub konkurentem
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Relacje międzyludzkie

    określenia relacji międzyludzkich

  • Kilka takich formularzy in blanco zostawił kiedyś swojemu szwagrowi i wspólnikowi zarazem. Ten okazał się jednak zdrajcą i przeszedł na drugą stronę - został wspólnikiem Tłeczka, a w wianie wniósł mu blankiety.

    źródło: NKJP: Piotr Pytlakowski: Ciemny typ spod Jasnej Góry, Polityka, 2003-05-17

    Przy okazji likwidacji WSI padają argumenty, że oficerowie tych służb, którzy nie znajdą zatrudnienia w nowych strukturach, przejdą na drugą stronę i będą handlować posiadaną tajną wiedzą.

    źródło: NKJP: Twoja Trybuna, Trybuna, 2006

    Opowieść prokuratora nie zrobiła na nim wielkiego wrażenia. Po prostu nie mógł uwierzyć, że to akurat Drzyzga przeszedł na drugą stronę. Pieniądze? Każdy potrzebuje pieniędzy, każdy ma ich za mało.

    źródło: NKJP: Tomasz Konatkowski: Nie ma takiego miasta, 2010

    Ten wiersz krążył po wojnie w środowisku AK-owskim. Zwłaszcza wśród ideowej młodzieży panowało poczucie beznadziejności, braku wiary w sens jakiejkolwiek ofiary i w sens życia. To mogło ludzi słabszych skłaniać do oportunizmu czy wręcz przejścia na drugą stronę. Na początku była ogromna solidarność. Ten, kto wstępował do PPR, spotykał się ze środowiskowym ostracyzmem.

    źródło: NKJP: Ten jeszcze myśli o walce, ten Odyseję już pisze, Gazeta Wyborcza, 1996-10-02

    Nie podobało mi się, że tak dużo o mnie wiedziała i najwyraźniej chciała dowiedzieć się więcej. Zawahałem się przez chwilę. Może to jakaś prowokacja. Może przeszła na „drugą stronę”. Może za chwilę wyciągnie pistolet z torebki.

    źródło: NKJP: Ryszard Sługocki: Na przekór i na bakier, 2008

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    dk, npch; odmienny: przejść

    odpowiednik aspektowy: ktoś przechodzi na drugą stronę

Data ostatniej modyfikacji: 16.10.2017