w domyśle

  • mówiący - sądząc, że jego rozmówca może nie zrozumieć tego, co zostało powiedziane prawidłowo - mówi, jak należy rozumieć to, co zostało powiedziane
  • wykładnik dodawania

  • Dlatego ich doświadczenia nie są przekładalne na naszą odmienną (w domyśle - lepszą) rzeczywistość.

    źródło: NKJP: Edmund Wnuk-Lipiński: Demokratyczna rekonstrukcja : z socjologii radykalnej zmiany społecznej, 1996

    Oczywiście tytuł tego nieustającego cyklu koncertów - „Unplugged”, czyli „Nie podłączony” (w domyśle: do gniazdek z prądem) - nie do końca odpowiadał prawdzie.

    źródło: NKJP: Grzegorz Brzozowicz, Filip Łobodziński: Sto płyt, które wstrząsnęły światem : kronnika czasów popkultury, 2000

    (...) Badaniem objęto mieszkańców dużych miast (powyżej 100 tys. osób), legitymujących się co najmniej średnim wykształceniem; a więc – w domyśle – ponadprzeciętnie zamożnych.

    źródło: NKJP: Jak oszczędzamy?, Gazeta Ubezpieczeniowa, 2009-03-10

    Po odczytaniu statutu sędzia zgłasza zastrzeżenia do §§ 5, 9 ust. 6, 7 p. 2, 14, 33. Najważniejsze dotyczą możliwości dyskryminowania pewnych kategorii osób, w domyśle członków i działaczy PZPR.

    źródło: NKJP: Waldemar Kuczyński: Burza nad Wisłą: dziennik 1980-1981, 1981

    Sam Ćwiąkalski deklaruje, że najbliższy jest mu „kontynentalny system prawny”. Jako przykład jego zalet podaje fakt, iż daje on przestępcom szansę powrotu do społeczeństwa, ale równocześnie jest surowy dla tych, którzy z niej nie skorzystali. W domyśle odrzuca więc amerykański, mocno represyjny, model karania, który stawiał za wzór jego poprzednik.

    źródło: NKJP: Krzysztof Burnetko: Sprawa Ćwiąkalskiego, Polityka nr 2633, 2007-12-15

  • część mowy: komentarz metatekstowy

  • w domyśle _
    szyk: wewnętrzny: stały
    zewnętrzny: zmienny: neutralna antepozycja
    najczęściej w parentezie
Data ostatniej modyfikacji: 29.12.2018