ktoś nie wypuszcza z rąk czegoś/kogoś

  • ktoś nie dopuszcza do utraty czegoś lub kogoś atrakcyjnego i wartościowego pod jakimś względem
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

    • ktoś nie wypuszcza z rąk klienta; majątku, ziemi; władzy; okazji, szansy; zwycięstwa
  • Masza miała duży posag, ale ojciec nie wypuszczał go z rąk. Wypłacał tylko miesięczną pensję w wysokości dwustu rubli, wychodząc z założenia, że jeżeli zięć wyłoży tyle samo, młodzi będą żyć zupełnie przyzwoicie, a na ekstrawagancje pieniędzy nie będzie.

    źródło: NKJP: Danuta Koral: Wydziedziczeni, 1997

    Ma pokaźną kolekcję własnego towaru, ale to nie znaczy, że na zamówienie nie jest w stanie ściągnąć dowolnego modelu. W końcu trudni się tym od dawna i wszystkich zna. - Można wziąć towar od kolegi - wyjaśnia - a klienta z rąk się nie wypuszcza. Konkurencja jest duża.

    źródło: NKJP: (mst): Przeszyty towar, Gazeta Krakowska, 2002-09-14

    W Bodzechowie założono też pierwszy w okolicy telefon między dworem i fabryką, w fabryce światło elektryczne. [...] Bodzechów był wtedy ważniejszy od Ostrowca. Więc żeby nie wypuszczać z rąk pięknego majątku, większość wnuków i prawnuków Ignacego żeniła się ze sobą.

    źródło: NKJP: Joanna Siedlecka: Jaśnie Panicz : o Witoldzie Gombrowiczu, 1987

    Ostatnią odsłonę meczu lepiej rozpoczęli gracze Entera, którzy systematycznie wyrabiali sobie przewagę, nie wypuszczając jej już z rąk.

    źródło: NKJP: (asr): Mistrzami zostali…, Nowiny Raciborskie, 2008-05-06

    Kwestią zatwierdzenia daty i pytań referendum ma się zająć dzisiaj posiedzenie plenarne parlamentu. Prezydent stara się jednak nie wypuszczać inicjatywy z rąk. Wczoraj w swojej rezydencji spotkał się z popierającymi go parlamentarzystami.

    źródło: NKJP: Cezary Goliński: Białoruś. Parlament ma nowy pomysł, jak się pozbyć prezydenta, Gazeta Wyborcza, 1996-09-05

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    ndk, npch; odmienny: nie wypuszczać

    odpowiednik aspektowy: ktoś nie wypuścił z rąk czegoś/kogoś

Data ostatniej modyfikacji: 15.09.2017