na marginesie

rzadziej na marginesie mówiąc
  • nadawca uważa, że poza tym, co jest mówione na temat tego, o czym mowa, należy powiedzieć jeszcze coś o czymś innym, co sprawia, że więcej na dany temat wiadomo
  • często jako wtrącenie wydzielane z tekstu przecinkami bądź myślnikami

  • wykładnik rozszerzania

  • Jeżeli chodzi o dylematy koncepcyjne, związane z funkcjonowaniem sfery społecznej, to początkowy okres transformacji systemowej charakteryzował się przecenianiem przez rząd możliwości komercjalizacji usług społecznych. Również w tej dziedzinie zauważalny jest wpływ neoliberalnych poglądów typowych dla niektórych krajów zachodnich, zwłaszcza dla Stanów Zjednoczonych. Na marginesie warto zauważyć, że fascynacja rozwiązaniami amerykańskimi, także w dziedzinie socjalnej, pozostaje w niejakiej sprzeczności z rozwiązaniami w krajach UE, do której podąża Polska.

    źródło: NKJP: Stanisław Owsiak: Finanse publiczne, 1998

    Stolik [Słonimskiego] w kawiarni był odpowiednikiem codziennej gazety, i nikt nie mógł lekceważyć tej trybuny rozchodzących się na całe miasto opinii - pisze Artur Międzyrzecki we wspomnieniu „20 lat przyjaźni”. - Na marginesie: niewiele było u nas po wojnie popularnych kawiarń literackich [...] i urzędowa niechęć do tak zwanych „kawiarnianych sądów” mogłaby dziwić, gdyby nie uwzględnić faktu, że kryła się za nią ogólniejsza niechęć do opinii publicznej i wszelkich jej przejawów.

    źródło: NKJP: Janina Kumaniecka: Saga rodu Słonimskich, 2003

    Jestem aktorką. Moim obowiązkiem jest wyglądać dobrze, ale tylko w połowie zależy to ode mnie. Druga połowa jest w rękach tego, kto mnie oświetla. A tak na marginesie - fachowców w tej dziedzinie nie jest tak wielu...

    źródło: NKJP: Krystyna Janda, Bożena Janicka: Gwiazdy mają czerwone pazury, 1998

    Z kolei praca wydana przez KR to zbiór finezyjnych tekstów o badaniu religii, przeznaczony dla bardziej wyrobionego czytelnika. (Na marginesie: jej tytuł wydaje się źle przełożony: „Poszukiwanie. O historii i znaczeniu w religii” to coś zupełnie innego niż zaproponowane przez tłumaczkę „W poszukiwaniu historii i znaczenia religii”.)

    źródło: NKJP: Joanna Tokarska-Bakir: Czy religia to wiara, Gazeta Wyborcza, 1997-06-17

  • część mowy: partykuła

  • na marginesie _
    Zd.
    ograniczenia zakresu użycia:
    nie: Cz. t. rozk.
    szyk: wewnętrzny: stały
    zewnętrzny: zmienny: neutralna antepozycja
    partykuła kontekstowa
Data ostatniej modyfikacji: 28.02.2017