rybitwa czarna

  • zool.  ptak niewielkich rozmiarów, o upierzeniu szarym lub w okresie godowym ciemnoszarym i czarnym, żywiący się owadami wodnymi, pająkami, pijawkami oraz małymi rybami i płazami, zamieszkujący w okolicach bagien, terenów podmokłych, w rozlewiskach rzecznych i przy zbiornikach wodnych, w Polsce objęty ścisłą ochroną; Chlidonias niger
  • CZŁOWIEK I PRZYRODA

    Świat zwierząt

    ptaki

  • hiperonimy:  ptak
  • Rybitwa czarna ma gniazda na wszelkich pływających stertach roślin, szczególnie rozkładających się, gdyż wydzielające się gazy chronią gniazdo przed zatopieniem.

    źródło: NKJP: Jezioro i staw, Polityka, 2009-05-09

    W latach 80. utworzono tu rezerwat ornitologiczny o powierzchni 194,8 ha. Jest to miejsce lęgowe ptaków wodnych i błotnych. Można tu zobaczyć mewę śmieszkę, srebrzystą i pospolitą, rybitwę czarną, kaczki krzyżówki, łabędzia niemego, bąka czy rydzyka, błotniaka stawowego, remiza oraz kwiczoła.

    źródło: NKJP: (res): Na długi spacer, Dziennik Słupski, 2011

    [...] na terenie doliny górnej Wisły gniazduje corocznie od 350 do 400 par rybitw rzecznych oraz 60 do 80 par rybitw czarnych. Naturalnymi lęgowiskami dla rybitw są pozbawione wysokiej roślinności wyspy na jeziorach oraz stawach rybnych, piaszczyste i żwirowe łachy w dolinach rzecznych.

    źródło: NKJP: Mariusz Urbanke: Chcą nad morze, Trybuna Śląska, 2003-05-05

    Dolina Noteci na odcinku od Ujścia do Wielenia stanowi jedną z większych w kraju ostoi ptactwa wodnego i błotnego w Polsce pod nazwą Nadnoteckie Łęgi. Gniazdują tu ptaki kilkunastu gatunków m.in. bąki, kanie czarne, błotniaki, rybitwy czarne, żurawie.

    źródło: NKJP: Włodzimierz Łęcki: Wielkopolska: przewodnik, 1989

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny: rybitwa, czarna
Data ostatniej modyfikacji: 20.10.2015