na pamiątkę

  • tak, aby samemu pamiętać o kimś lub o czymś i z przyjemnością lub szacunkiem wspominać tego kogoś lub coś albo aby być przez kogoś zapamiętanym i wspominanym
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    zwyczaje i obyczaje

    • na pamiątkę bitwy; wydarzenia; chrztu, święta, uroczystości; spotkania; pobytu, wizyty
    • dać, podarować, wręczyć; dostać, otrzymać; pozostawić, zachować, zatrzymać, zostawić; pozostać, zostać; kupić; wziąć; mieć na pamiątkę
  • Wszyscy przyjaciele mimo późnej nocy zjawili się na lotnisku, by pożegnać Krystynę i życzyć szczęśliwej podróży w locie przez Pacyfik. Sayonara i do zobaczenia w Polsce. Każdy daje jej coś na pamiątkę, co doprowadza później do rozpaczy celników.

    źródło: NKJP: Andrzej Urbańczyk: Dziękuję ci, Pacyfiku, 1985

    Przejedli już złoty sygnet Geralta i broszę z aleksandrytem, którą trubadur dostał kiedyś na pamiątkę od jednej ze swych licznych narzeczonych.

    źródło: NKJP: Andrzej Sapkowski: Miecz przeznaczenia, 1992

    Bez zastanowienia wskazałam na figurkę smoka. Był łudząco podobny do Smocurka. - To smok, którego spotkałem kiedyś u Hiacynty - wycharczał. - Byłoby mi bardzo miło, jeśli zgodzisz się przyjąć ją na pamiątkę tego spotkania. - Podał mi figurkę.

    źródło: NKJP: Beata Ostrowicka: Kraina kolorów: księga intryg, 1999

    Zwała się siostrą Weroniką, aczkolwiek niegdyś marzyła, by przybrać imię Joanna, na pamiątkę innej wiejskiej dziewczyny, która sprawiała średniowieczne szyki francuskiego rycerstwa, a później zginęła na stosie.

    źródło: NKJP: Andrzej Szczypiorski: Początek, 1986

    Na pamiątkę tej bitwy w 1927 wzniesiono w Olsztynku monumentalną budowlę z amfiteatrem, otoczoną łańcuchem murów zdobionych płaskorzeźbami i posągami, którą nazwano pomnikiem bitwy pod Tannenbergiem.

    źródło: NKJP: jan Bałdowski: Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, 1996

  • typ frazy: fraza przysłówkowa

    ndm
  • bez ograniczeń + na pamiątkę +
    (CZEGO/KOGO)
Data ostatniej modyfikacji: 30.01.2018