dla niepoznaki

  • tak, aby kogoś zmylić i zataić coś
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

    • przebrać się; nazwać/nazywać coś dla niepoznaki
  • Słynne były jego opowieści o nocnych posiedzeniach rządu, kiedy to zmordowani ministrowie, żeby nie usnąć, żłopali koniak podawany dla niepoznaki w filiżankach; w gabinecie śmierdziało jak w gorzelni, a Generałowi nawet do pały nie przyszło, że piją coś innego niż mocną herbatę.

    źródło: NKJP: Jerzy Pilch: Marsz Polonia, 2008

    Joanna siedziała w swoim pokoju wpatrzona w ścianę. Dla niepoznaki rozłożyła na biurku książki i zeszyty. W razie wtargnięcia Heleny będzie mogła powiedzieć, że odrabia lekcje.

    źródło: NKJP: Hanna Samson: Pułapka na motyla, 2000

    Nauczyciele, których ominęły represje ze strony okupanta, przy wsparciu rodziców i zaangażowaniu uczniów, samorzutnie rozpoczęli pracę konspiracyjną, dla niepoznaki oficjalnie zatrudniając się w innych zawodach.

    źródło: NKJP: Paweł M. Nawrocki: 70-lecie powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Tajne nauczanie, Wychowawca, 2009-10

    [...] zaraz zaczął macać machinalnie butelki, czy jakaś nie jest rozpieczętowana i czy z której nie da się ulać, gdyby rozpieczętowana była.
    Jedna szczęśliwie była napoczęta, no to Heniek ulał zdrową dawkę i sobie strzelił, ale zaraz nalał wody do równa dla niepoznaki, głupi to on nie był, nie myślcie sobie!

    źródło: NKJP: Sławomir Shuty: Cukier w normie z ekstrabonusem, 2005

  • typ frazy: fraza przysłówkowa

    ndm
Data ostatniej modyfikacji: 05.04.2017