ktoś wyskakuje jak filip z konopi

ktoś wyrywa się jak filip z konopi

  • ktoś odzywa się nagle, nie w porę lub mówiąc rzeczy bezsensowne lub niestosowne w danej sytuacji
  • Zapisywane także dużą literą: Filip, co jest uznawane za niepoprawne.

    • ktoś wyrywa się jak filip z konopi
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    wola, postawy, nastawienie człowieka wobec świata i życia

  • Okazało się, że kiepskie szanse mają ci kandydaci na ojca miasta czy gminy, którzy dopiero tuż przed wyborami wyskakują jak filip z konopi i krzyczą: wybierzcie mnie, bo mam wizję, bo mam genialne pomysły, bo was kocham lub: bo premier pocałował mnie w czółko.

    źródło: NKJP: Leszek Łuczak: W powyborczej ciszy, Gazeta Poznańska, 2002-11-16

    Trudno się nie mścić za tyle lat biedy i upokorzeń mojego narodu i mojej rodziny. A jeszcze jakiś mi tu z faszystami wyskakuje jak filip z konopi i bije im brawa.

    źródło: NKJP: Internet

    Okazało się, że kiepskie szanse mają ci kandydaci na ojca miasta czy gminy, którzy dopiero tuż przed wyborami wyskakują jak filip z konopi i krzyczą: wybierzcie mnie, bo mam wizję, bo mam genialne pomysły, bo was kocham [...].

    źródło: NKJP: Leszek Łuczak: W powyborczej ciszy, Gazeta Poznańska, 2002-11-16

    [...] nie może się powstrzymać od komentowania niektórych wyrwanych przez innych użytkowników cytatów. No a ponieważ nie widzi całości, to czasem wyrywa się jak Filip z konopi.

    źródło: NKJP: Internet

  • typ frazy: fraza czasownikowa

    ndk, npch; odmienny: wyskakiwać

    odpowiednik aspektowy: ktoś wyskoczył jak filip z konopi

  • Obecnie uznawana motywacja nawiązuje do wyrazu filip, który miał być określeniem zająca w dialektach używanych na dawnych wschodnich kresach Rzeczpospolitej, a konopie oznaczały sieć wykonaną z włókien konopi siewnych - rośliny uprawianej w Polsce. Wcześniejsze błędne interpretacje odwoływały się do postaci Filipa, szlachcica ze wsi Konopie, który miał się w sposób nieodpowiedni odezwać podczas jednego z sejmików (zob. np. Władysław Dynak, Poradnik Językowy 2002 nr 6).

Data ostatniej modyfikacji: 28.09.2017