• Definicja

  istota nadprzyrodzona, która po śmierci została ożywiona według wierzeń dzięki magii lub w wyniku choroby bądź ugryzienia jeszcze za życia przez istotę tego samego rodzaju

 • Wymowa

  [zombi]

 • Kwalifikacja tematyczna

  CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE
  arrow down
  Tradycja
  arrow down
  wierzenia i przesądy

 • Relacje znaczeniowe

  synonimy: zombizombiak

 • Cytaty

  Zamiast zostawić sprawę władzom, mieszkańcy wsi w Północnym Transwalu zwrócili się o pomoc w odnalezieniu zaginionego do miejscowych szamanów. Jasnowidze stwierdzili, że Mashala stał się ofiarą rodzinnego spisku z udziałem sił nadprzyrodzonych. Jak opowiada matka Mashali Alina Tale, obdarzeni nieziemską mocą krewni porwali ponoć młodzieńca, by zamienić go w zombie.

  źródło: NKJP: Joe Davidson: Moc czarnej magii, Gazeta Wyborcza, 1994-06-27

  Jedynym sposobem na zombie jest podanie mu soli (NaCl). W „Magicznej wyspie” W.B. Seabrook opisuje historię houngana Josepha i jego żony, którzy władali zastępem zombie. Żona houngana podała im przez przypadek słone krakersy. Zombie obudziły się i poszły na cmentarz, by się zakopać. Podobnie było z przebudzeniem innego zombie z Haiti.

  źródło: NKJP: Marcin Margielewski: Pogromcy duchów, CKM, nr 11, 2000

  Czy jako dziecko bałeś się ciemności? Bo ja tak. Ale przecież wiedziałam, że za szafą nie ma ani zombie, ani ducha, ani żadnego wampira. A jednak strach był.

  źródło: NKJP: Internet

  W osadzonej w Mitologii Cthulhu książce autorstwa Colina Wilsona „Pasożyty umysłu” mamy do czynienia z innym przypadkiem przemienienia się w zombie. Ściślej rzecz ujmując, chodzi o przemianę w niezdolną do samodzielnego myślenia marionetkę zależną od narzuconej jej woli. [...] Zarażeniu lub zawładnięciu mogą ulec nie tylko ludzie, ale i zwierzęta.

  źródło: Internet: Przemysław 'Jok' Grzesiak: Zombie w Mitologii Cthulhu, 2008-07-07 (www./zc.bestiariusz.pl/wiedza-tajemna)

 • Odmiana
  część mowy: rzeczownik
  rodzaj gramatyczny: m1

  liczba pojedynczaliczba mnoga
  M:
  zombie
  M ndepr:
  zombie
  M depr:
  zombie
  D:
  zombie
  D:
  zombie
  C:
  zombie
  C:
  zombie
  B:
  zombie
  B:
  zombie
  N:
  zombie
  N:
  zombie
  Ms:
  zombie
  Ms:
  zombie
  W:
  zombie
  W ndepr:
  zombie
  W depr:
  zombie
 • Pochodzenie

  ang. zombie, zombi
  Z zach-afr. zumbi 'osoba zmarła, która może ożyć dzięki magii'

CHRONOLOGIZACJA:
1992, NKJP
Data ostatniej modyfikacji: 13.12.2015