w przeciwstawieniu do

  • obiektowi, o którym mowa, nie przysługuje cecha, którą nadawca przypisuje innemu wspomnianemu obiektowi, pod jakimś względem podobnemu do tego pierwszego
  • wykładnik odniesienia

  • W przeciwstawieniu do Bogusława Radziwiłła, Radziejowskiego czy Jerzego Lubomirskiego nikt z uczestników niesławnej konfederacji nie godził się przecież na rozbiór Polski.

    źródło: NKJP: Janusz Tazbir: Silva rerum historicarum, 2002

    Pisarz świadomie - w przeciwstawieniu do przepełniających język współczesny anglicyzmów - wprowadza do swojego tekstu rosyjskie określenia, a także archaizmy świadczące o historycznych związkach między językiem polskim i rosyjskim [...].

    źródło: NKJP: Mariusz Wilk: Wilczy notes, 2007

    Po śmierci Irenki i pana Julka, już tylko ja sam odwiedzałem panią Teresę, w przeciwstawieniu do pana Julka niską, okrąglutką, z rasową twarzą o śladach subtelnej urody, zawsze rozjaśnioną czarującym uśmiechem [...].

    źródło: NKJP: Ryszard Matuszewski: Alfabet. Wybór z pamięci 90-latka, 2004

    Strach, choć nie jest uczuciem przyjemnym, może być konstruktywny, może napędzać do pozytywnego działania. Strach w przeciwstawieniu do lęku ma określony przedmiot [...], który można zobaczyć, analizować, atakować, podjąć.

    źródło: NKJP: Edwin Bendyk: Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności, 2002

  • część mowy: przyimek

  • w przeciwstawieniu do KOGO / CZEGO
    Rz. - nazwa obiektu tego samego rodzaju, który pojawia się we wcześniejszym kontekście
    szyk: zewnętrzny: stały: antepozycja
    wewnętrzny: stały
Data ostatniej modyfikacji: 22.01.2019