New Age I

fraza rzeczownikowa

  • książk.  ruch kulturowy powstały pod koniec XX wieku, głoszący nadejście wraz z nowym wiekiem ery pokoju, sprawiedliwości i wolności światopoglądowej, odwołujący się do astrologii, okultyzmu i religii
  • [nju ejdż]

  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Tradycja

    wierzenia i przesądy

    • duchowość, początek, twórca New Age'u
  • O tym, iż odejście od wierności Ewangelii nie miałoby żadnego punktu granicznego i wprowadzone modyfikacje można by posuwać aż do absurdu, świadczy choćby wielość nurtów widoczna we współczesnych publikacjach New Age. Dostrzegamy tam i religię bez Boga, i namiastkę mistyki, w której ukrywa się wyrafinowana postać narcyzmu.

    źródło: NKJP: Józef Życiński: Ziarno samotności, 1997

    Wiek XX jest przy tym niewątpliwie wiekiem postępującej desakralizacji i popularność wielu zjawisk parareligijnych, łączonych z New Age'em, ma swoje przyczyny w kryzysie religii. Bo człowiek jest z natury zwierzęciem religijnym, takim był przez 99 procent swej historii.

    źródło: NKJP: Andrzej Osęka: Z Bartłomiejem Dobroczyńskim, badaczem New Age'u, rozmawia Andrzej Osęka, Gazeta Wyborcza, 1997-06-20

    Nie zamierzam, bo po prostu nie umiem, polemizować z dorobkiem myślowym New Age. Ale chcę wyrazić pogląd najbardziej ogólny, że uważam New Age ze wyzwanie rzucone Oświeceniu, racjonalizmowi myśli europejskiej ostatnich dwustu lat [...].

    źródło: NKJP: Andrzej Szczypiorski: Bojowe surmy, żałosne lęki, Gazeta Wyborcza, 1997-12-06

    „Kontrkultura” to nie tylko opowieść o barwnej epoce dzieci-kwiatów i kontestacji lat 60. i 70., ale także książka, która dowodzi, że dziedzictwo tamtych lat jest wciąż trwałe (czego przykładem alterglobalizm, duchowość New Age'u i rozmaite formy oporu przeciw zachłanności popkultury).

    źródło: NKJP: Bunt z tamtych lat, Polityka, 2005

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    m3, D. New Age'u, N. New Age'em lub we wszystkich formach ta sama postać
    Zwykle lp
  • ang. 'nowy wiek'

Data ostatniej modyfikacji: 26.10.2017