Siedź w kącie, (a) znajdą cię

  • bądź skromny, dobrze wykonuj swoje obowiązki, a z pewnością zostaniesz zauważony i doceniony
  • Zwykle używane z komentarzem, że stosowanie się do tej zasady jest niewskazane.

  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Ocena i wartościowanie

    prawdy i wartości życiowe

  • Ale ja najlepiej wiem, jak fatalnie nas w sumie wychowano: skromność, skromność i jeszcze raz skromność, siedź w kącie, znajdą cię, uczciwość popłaca, skromny fiołek w trawie się ukrywa i temu podobne brednie. W związku z czym nie nadajemy się do niczego, a już najmniej do życia w społeczeństwie.

    źródło: NKJP: Anna Bojarska, Maria Bojarska: Siostry B., 1996

    Angloamerykańska kultura zarządzania zasobami ludzkimi spowodowała, że postawa „siedź w kącie, a znajdą cię”, stała się raczej antyreceptą na sukces.

    źródło: Internet

    W każdym wypadku przesada nie jest wskazana - podpowiada dyrektor Małopolskiego Kuratorium Oświaty Halina Michalska. - Trzeba umieć zaprezentować siebie i całą szkołę umiejętnie. Zasada „siedź w kącie, a znajdą cię” też jest tutaj skrajna.

    źródło: NKJP: Alina Podpłomyk: Zdjęcie z prezydentem, Dziennik Polski, 2001-04-09

    Zdecydowanie najlepiej przygotowani do poruszania się na rynku są absolwenci AE i prywatnych szkół biznesu. Świetnie adaptują się do nowej rzeczywistości. Piszą profesjonalne życiorysy, listy motywacyjne, dokonują świetnej autoprezentacji, przychodzą dobrze ubrani. Rozumieją, że minęły czasy myślenia według schematu „siedź w kącie, a znajdą cię”, bo tak naprawdę najwięcej zależy od nich samych. Wierzą, że mogą odnieść sukces, jeżeli o to zadbają.

    źródło: NKJP: Dyplom bez gwarancji, Dziennik Polski, 2000-08-25

  • typ frazy: fraza zdaniowa

Data ostatniej modyfikacji: 19.01.2010