myślenie autystyczne

  • psych.  jeden z typów myślenia, wyodrębniany w psychologii, niepodporządkowany konkretnemu celowi, obejmujący fantazje, marzenia, reakcje nieświadome i idee niesprawdzalne za pomocą rzeczywistości zewnętrznej
  • CZŁOWIEK JAKO ISTOTA PSYCHICZNA

    Działalność intelektualna człowieka

    nazwy działań intelektualnych człowieka

  • Działania logiczne są z kolei odwracalne. Każdemu działaniu rozumowemu odpowiada jakieś działanie symetryczne, pozwalające powrόcić do punktu, z ktόrego się wyszło. Sprzeczność poznaje się po prostu po tym, że jakiś proces nie daje się odwrόcić, że nie udaje się znaleźć ściśle symetrycznego działania, za pomocą ktόrego można by skontrolować czynność pierwotną. Z takimi rodzajami działań mamy do czynienia w formach myślenia autystycznego, nieukierunkowanego w tym sensie, że następującym po sobie obrazom czy myślom brak wyraźnych powiązań implikacyjnych, tak jak we śnie.

    źródło: Archiwum Historii Filozofii i Myśli Społecznej, 2003 (old.archidei.ifispan.pl)

    Myślenie autystyczne również spełnia bardzo ważne funkcje w naszym życiu. Pozwala nam ono uświadamiać sobie cele i wartości, możliwości i ograniczenia, pomaga nam uwolnić się od napięcia a nawet „potrenować” wyobraźnię, reakcje emocjonalne oraz intelekt! Naprawdę warto czasem myśleć o „niebieskich migdałach” albo śnić na jawie!

    źródło: Internet: dlamozgu.pl/myslenie

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    n2, odmienny: myślenie, autystyczne
    Zwykle lp
  • Według niektórych źródeł miałaby to być kalka terminu anglojęzycznego "autistic thnking", wprowadzonego w latach 60. XX wieku. Jednak najstarsze dostępne poświadczenie w tekście polskim pochodzi z 1935 roku, z książki Czesława Lechickiego "Dokoła mecenatu Zygmunta III", wydanej w 1935 r.

Data ostatniej modyfikacji: 08.10.2019