praca organiczna

  • hist.  powstała w połowie XIX wieku, na gruncie polskiego pozytywizmu idea współdziałania wszystkich warstw społecznych w celu gospodarczego i politycznego doskonalenia kraju
  • CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Zasady współżycia społecznego

    stosunki, grupy i organizacje społeczne


    CZŁOWIEK W SPOŁECZEŃSTWIE

    Edukacja i oświata

    organizacje/placówki opiekuńcze i kulturalne

    • aktywista, działacz, prekursor, przedstawiciel, rzecznik, zwolennik; idea; program; hasła, koncepcje, zasady; dzieło; tradycja; rola; czasy, era, okres pracy organicznej
    • zająć się/zajmować się; prowadzić, realizować; szerzyć; wspierać pracę organiczną
      angażować się w pracę organiczną
    • praca u podstaw i praca organiczna
  • [...] odcinając się od nielegalnej konspiracji liberałowie zalecali legalną akcję niepolityczną, jak np. pionierstwo gospodarcze, pracę społeczną, oświatową i charytatywną, popieranie nauki i twórczości artystycznej. W połowie XIX w. zaczęto określać cały ten zespół dążeń mianem pracy organicznej.

    źródło: NKJP: Stefan Kieniewicz: Historia Polski 1795-1918, 1968

    Myślę jednak, że nie ma dla nas drogi wyjątkowej, która pozwoliłaby ominąć pracę organiczną, mozolne budowanie struktur społecznych i gospodarczych opartych na regułach europejskich, na europejskim systemie prawnym.

    źródło: NKJP: Sprawozdanie z 23. posiedzenia Senatu RP w dniu 15 października 1992 r.

    Ludzie doceniają nas za nie jednodniowe fajerwerki, tylko za całe życie, wierność pewnym przekonaniom. [...] Praca organiczna dała jednak rezultaty. Jestem zwolennikiem gry zespołowej, w pojedynkę świata nikt nie zmieni.

    źródło: NKJP: Jedzie na Kanary!, Dziennik Polski, 2001-09-26

    Znane są dość powszechnie dzieje kraju w okresie zaborów. Pamiętamy o powstaniach narodowych, o pracy u podstaw i pracy organicznej, pamiętamy „najdłuższą wojnę nowożytnej Europy” - nazwiska Michała Drzymały i księdza Piotra Wawrzyniaka, rolę polskich przemysłowców i banków spółdzielczych.

    źródło: NKJP: Zygmunt Rola: Tajemnice Ostrowa Tumskiego, 2000

    dzieje Polski od czasu rozbiorów wpisana była ta przeklęta alternatywa: albo beznadziejny nierówny bój o wolność i niepodległość, kończący się daremną ofiarą pokolenia, jeszcze sroższym niż przedtem uciskiem i upadkiem ducha, albo cicha i nieefektowna praca organiczna, przynosząca bezsprzeczny pożytek gospodarce i oświacie kraju, ale za cenę zdławienia w sobie marzenia o wolności i buntu przeciw despotom.

    źródło: NKJP: Jerzy Jedlicki,Przypomnienie Sierpnia, Gazeta Wyborcza, 1997-08-30

  • typ frazy: fraza rzeczownikowa

    ż, odmienny: praca, organiczna
Data ostatniej modyfikacji: 09.11.2011